Reggae, gospel a samba až z Rio de Janeira zazní na letošním ročníku festivalu Zlín žije, který odstartuje v krajském městě letní prázdniny. V sobotu 29. června v 16.30 na akci vystoupí charismatická brazilská zpěvačka Thabata Oliver s kapelou. Jejím členem je i bubeník Stanley Jahoda, rodák ze Zlína. Jejich setkání před pár lety bylo natolik osudové, že se stali také životními partnery.
Stanley, začnu otázkou pro Vás. Hrál jste v kapelách jako VITACIT nebo Motorband, spolupracoval s hudebníky jako je Marta Jandová, Kamil Střihavka nebo Marek Ztracený. Jak se stane, že se rocker ze Zlína potká se zpěvačkou z Ria? Co vás svedlo dohromady?
To je poměrně zajímavý a nadpřirozený příběh. Jednoho dne jsem jel na koncert americké kapely CHRISTAFARI, která hrála na festivalu UNITED ve Vsetíně, a hlas Boží mi řekl, že ta zpěvačka, která tam teď tančí, je moje žena. Přesně tak se to stalo a letos v září budeme slavit páté výročí od svatby. Samozřejmě tomu předchází dlouhý příběh, na který byste museli jít minimálně na dvě hodiny do kina (smích).
Thabato, čím Vás muzikant z Moravy okouzlil?
Vytrvalostí, odolností, věrností, krásou.
Stanley, udělat tlustou čáru a přestěhovat se do vzdálené země muselo chtít velkou odvahu. Co bylo Vaším hnacím motorem?
Tak hnacím motorem byla hlavně Thabata, taky jižní Amerika, Brazílie a tak trochu nejasná budoucnost našeho státu. Víte, když jednou zažijete Rio na vlastní kůži, tak se vám už nechce zpět… Pro mě je to hlavně ta příroda, moře. Den začíná tím, že vezmete surf a jdete si zajezdit. Oproti tomu tehdy na druhé misce vah docela slibná bubenická kariéra tady v Česku… Ale nelituji toho.
Čí to byl nápad, začít spolu hrát? Stanley, vy jste poměrně zásadně změnil styl… Jak náročné to bylo?
Stanley: Když jsem poprvé za Thabatou přiletěl do Ria (kde jsme se mimo jiné poprvé také osobně viděli), tak jsme nijak neřešili, jestli spolu budeme hrát, protože Thabata tehdy stále měla angažmá v kapele CHRISTAFARI. Asi tři dny před návratem do Evropy jsem si půjčil kytaru od teď už mého tchána a vyšla z toho melodie Thabatina prvního singlu “Me basta”, který jsme hned natočili, včetně videoklipu.
Thabata: Minulý rok jsme si ji zahráli taky za doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů na Velehradě v rámci Dne lidí dobré vůle.
Stanley: A styl, ten moc neřeším. Mám rád každou hudbu, o které můžu říct, že je to dobrá muzika.
Jakou hudbu spolu tedy teď hrajete?
Stanley: Thabata vždycky říká gospel-reggae, protože reggae miluje, ale je to směs žánrů jako rock-pop-gospel-reggae-samba.
Zmínili jste, že vaše setkání bylo osudové nejen profesně. Jste i manželé. Žijete doma také muzikou?
Stanley: Dalo by se říct, že ano. Oba máme dost podobný vkus, doma nám hraje dost často třeba kapela ” TOTO” nebo Israel Houghton, já osobně vítám také ticho.
Jak se zrodil váš blízký vztah k hudbě? Přivedla vás k ní rodina?
Thabata: Pocházím z hudební rodiny, můj táta je jazzový kytarista, takže od mala to byl jenom jazz, jazz a jazz. Brazilci jsou velmi muzikální a od mala jsem zpívala v kostelním sboru. Jako teenager jsem jezdila po celé Brazílii a zpívala různě po kostelích se svojí babičkou, která byla misionářka.
Stanley: Já pocházím z hudební rodiny v podstatě také, ale hudbu jsem nikdy nestudoval. Táta je bubeník, který hraje v legendární moravské bigbítové kapele Generace, kde jsem vlastně od svých 14 do 26 let taky hrál. Jinak ve Zlíně mám velkou hudební rodinou Skopalovic – houslisti, trumpetisti, klavíristi, které mám moc rád a jsem na ně velmi hrdý.
Čím byste byli, kdybyste se nevydali na hudební dráhu?
Stanley: Nejenom hudbou je člověk živ… Takže kdybych nehrál, jelikož jsem vystudoval záchranáře a truhláře, tak asi něco z toho. A vlastně to tak trochu i je. Mám v Riu menší truhlářskou firmu, vyrábím nábytek z masivu v kombinaci s ratanem.
Thabata: Fashion designer nebo e-commerce manager.
Žijete střídavě v Brazílii a v Česku? Jak se liší publikum? Jak často do Česka jezdíte?
Stanley: Žili jsme 3,5 roku v Riu a 1 rok v Česku a momentálně jsme zpět už natrvalo v Riu. Rádi bychom každý rok udělali Europe Tour, objeli festivaly a s tím propojili návštěvu našich rodin.
Thabata: Co se týče publika, všude je to trochu jiné, každá země má něco. Někdo sedí, někdo ječí, skáče… Ale dalo by se říct, že Brazilci se dokážou více uvolnit, nemají problém se na rozdíl od Evropanů obecně odvázat.
Stanley, jaké je Rio město? Na co bylo nejtěžší si zvyknout? Po čem z domova se vám nejvíc stýská?
Guláš, Svíčková a Plzeň! Samozřejmě rodina, přece jenom to není za rohem… Jinak Rio je naprosto magické a fascinující místo. Každý den mě tady dostává ta příroda a do jakého prostředí je město zasazené. Rio je Mars, člověk z Moravy to tady zpočátku těžko vstřebává. Určitě to je velký multikulturní rozdíl, protože Brazílie je mix všech národností. První dva roky jsem bojoval s jazykem, ale zlomilo se to a dnes brazilskou portugalštinu používám denně. A vlastně ještě to horko… V březnu jsme měli teploty 55 – 63 °C asi tři týdny, tak to bylo fakt náročné.
Thabato, naopak – jak vnímáte Vy Zlín? Jak se tady cítíte?
Zlín je krásné město plné zeleně, což je pro mě velmi důležité, s netradiční architekturou. V Riu máme cihlové domky (favely) taky, ale ty se podstatně liší. Ráda jsem strávila cca půl roku v ulici Sadová v srdci Zlína, ráda na to vzpomínám. Samozřejmě se mi tady ale stýskalo po rodině, my Brazilci jsme rodinné typy a k životu ji potřebujeme. A taky mi chyběla pravá brazilská káva (smích). Co naopak v Česku miluju je guláš.
Co ostatní členové kapely? Představíte je? S kým vás ve Zlíně uslyšíme hrát?
Thabata: Jelikož náš brazilian band nemůžeme přivést, protože ho tvoří dost lidí, tak máme v Evropě kapelu alternativní.
Stanely: Na festivalu Zlín žije nás uslyšíte a uvidíte hrát v sestavě: Petr Henych (kytara), Maťo Ivan (basa) a Michal Vejskal (klávesy), což jsou skvělí muzikanti, kteří doprovází Kamila Střihavku nebo Michala Pavlíčka.
Kde ještě v Česku vystoupíte?
Stanley: 21. 6. nás čeká ještě KefasFest – Dolní Kounice (Rosa Coeli) a 6. 7. už GIG Festival v Drážďanech.
Festivalem Zlín žije začínají prázdniny – jaké budou ty vaše?
Thabata: Pro nás znamenají prázdniny hlavně letní koncerty, na které se moc těšíme. Projedeme Evropu a věříme, že si je společně moc užijeme.
Chtěli byste návštěvníkům festivalu Zlín žije něco vzkázat?
Thabata: Festival Zlín žije je opravdu výjimečný. Sami jsme jej minulý rok jako diváci zažili.
Stanley: Těšíme se v sobotu 29. 6. u zlínského zámku!